8 statečných Čechů a Češek zůstává v boji o evropské poháry

Ligové a pohárové soutěže napříč celou Evropou se již přehouply do své druhé poloviny, některé začínají pomalu finišovat. V tom nejsou výjimkou ani ty vůbec nejprestižnější celoevropské poháry, jak v mužské, tak i v ženské kategorii. Liga mistrů mužů se těší na osmifinálové duely, ženská obdoba už je ve čtvrtfinálové fázi. Ještě dál je EHF Cup žen, který už zná složení semifinálových dvojic, u mužské složky vrcholí boje v základní části, ze které vzejde čtvrtfinálová sedmička týmů. Čtvrtfinále čeká mužské celky i v Challenge Cupu, ženy jsou opět dál a už mají toto kolo za sebou. Napříč všemi těmito soutěžemi tedy zbývá všehovšudy ve hře 54 týmů. A prostudujeme-li pečlivě jejich soupisky, najdeme v nich vedle velkého množství různých hráčských národností také osm velvyslanců České republiky.

EHF Liga mistrů

Ve francouzském Montpellieru musí hráči i fanoušci prožívat opravdu velmi smíšené pocity. V lize jsou na druhém místě a navíc to není ještě ani rok, co právě oni slavili celkový triumf v nejprestižnější klubové soutěži Evropy. Jenže letos tým z jižního pobřeží Francie nepostoupil ani ze základní skupiny. V posledním kole je o postup připravil běloruský Meshkov Brest, který svou závěrečnou výhrou ukořistil poslední postupové místo a utká se proti suverénnímu vládci německé Bundesligy, Flensburgu. V roli outsidera vstoupí do osmifinálového souboje vítěz posledních pěti ročníku běloruské ligy a aktuální semifinalista SEHA ligy i s českým reprezentantem Pavlem Horákem. Nyní již především obranný specialista, o kterého má podle německého tisku zájem i THW Kiel, si v této sezóně Ligy mistrů připsal 14 gólů.

Svého velkého favorita má i další zápas, Wisla Plock vyzve maďarský Szeged. Szeged zažívá úžasnou sezónu. V základní skupině B se stal jediným přemožitelem hvězdného PSG a z druhého místa bez problémů postoupil do osmifinále. Až do posledního utkání se navíc pyšnil stoprocentní bilancí v domácí lize, kterou i přes první bodovou ztrátu suverénně vede, stejně tak patří mezi poslední čtyři týmy domácího poháru. Součástí toho všeho je i Stanislav Kašpárek, jenž do klubu přišel před sezónou z Balatonfüredi. Přes silný a nabitý kádr se zatím na hřiště dostává jako náhradník, v Lize mistrů se doposud prezentoval „jen“ 4 zásahy. V maďarské lize hrávám kolem čtyřiceti minut, což je super a za to jsem rád. V Lize mistrů jsem zasáhl do několika zápasů a věřím, že to je jen otázka času, kdy budu hrát víc,“ přiznal v rozhovoru začátkem ledna. Osmifinálový duel pro něj bude více než zajímavý, neboť dres polské Wisly Plock, která bojovala o postup už v základní skupině do poslední chvíle a poté v šestnáctifinále musela otáčet čtyřbrankovou ztrátu z prvního utkání, totiž obléká jeho reprezentační kolega Ondřej Zdráhala! Nejlepší střelec posledního mistrovství Evropy přišel do svého klubu taktéž na začátku této sezóny a i jeho týmu se v lize daří, těsně před koncem základní části polské ligy patří Wisle druhé místo. Ondra zatím zaznamenal v Lize mistrů 13 přesných zásahů.

4 tituly za posledních 6 let. To je vizitka maďarského ženského týmu Györi Audi ETO KC v Lize mistryň. Nejlepší ženský házenkářský klub světa útočí na svůj třetí triumf za sebou, ve čtvrtfinále se ho pokusí zastavit dánský Odense. Už od roku 2015 je součástí tohoto gigantu i česká reprezentantka Jana Knedlíková, která zůstala jedinou Češkou v Lize mistryň. S 28 góly patří Jana mezi nejlepší sedmičku střelců svého klubu a stejně jako své spoluhráčky si přeje získat znovu pohár pro celkového vítěze. Navíc může vylepšit svou vlastní úctyhodnou statistiku: Poté co se stala v roce 2017 vůbec první českou hráčkou v historii, která Ligu mistryň vyhrála, může být tedy logicky i první, kdo po obhajobě v roce 2018 získá titul i potřetí!

EHF Cup

Druhá nejprestižnější evropská soutěž skrývá ve svých řadách jen jedno jméno – Miroslav Jurka. Dlouholetá opora francouzského St. Raphaël, která se po sezóně stěhuje do Zubří, nyní bojuje se zraněním. Kvůli němu se dostal Míra na hřiště v rámci francouzské ligy pouze osmkrát a do utkání EHF Cupu ještě nenastoupil. Prozatím bez něho tak bojuje jeho klub v základní skupině B například proti Füchse Berlín o postup do čtvrtfinále poháru.

Challenge Cup

CSM Bukurešť vs Borac. Takto vypadá jedna ze čtyř čtvrtfinálových dvojic mužského Vyzývacího poháru. Pokud máte pocit, že právě tým z rumunské Bukurešti já Vám nějak povědomí, do čtvrtfinále se dostal přes pražskou Duklu. Na výhře nad aktuálně pátým celkem české ligy se podílel v dresu Bukurešti také brankář Jakub Krupa, dlouholetá opora Tatranu Prešov, jenž tak sám sebe „odsoudil“ do role poslední mužského českého zástupce v Challenge Cupu.

Poslední dva české zástupce, respektive zástupkyně, najdeme ve Švédsku. V ženském Challenge Cupu zbyla poslední čtveřice týmů, mezi kterými je i Kristianstad. Loňského čtvrtfinalistu a letos předposlední tým nejvyšší švédské ligy čeká v boji o finále španělský tým Gran Canaria. O udržení v nejvyšší lize a titul v Challenge Cupu pomáhá Kristianstadu i česká dvojice Petra Kudláčková a Martina Weisenbilderová.  Reprezentační brankářka chytá v týmu od této sezóny, střední spojka působí v týmu už od roku 2015 a letos má na kontě v Challenge Cupu 4 vstřelené góly.

Pozvedne někdo z těchto sedmi nad hlavu nakonec pohár pro vítěze? Šance na to určitě je a my budeme pevně věřit nejen v to, že letos se českého vítěze některého z pohárů dočkáme, ale také že v následujících letech počet našich hráčů a hráček v nejlepších evropských pohárových soutěží jen a jen poroste!

Zdroj: HNB

Foto: www.eurohandball.com

ČLÁNKY ROČNÍKU 2018/2019 SPONZORUJÍ