Trenéři doplnili nominaci pro první část kvalifikace o Galiu, Vanča a Škvařila

Do Plzně se o víkendu k přípravě na první fázi kvalifikace o EURO 2020 sejde osmnáct hráčů. Původní patnáctku trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš rozšířili o trojici Galia, Škvařil a Vančo.

Původně nominovali čeští trenéři Filip s Kubešem jen jednoho brankáře. Nad nominací Martina Galii visely otazníky, doléčoval zranění z minulé sezóny. Nakonec ale bude trenérům k dispozici a spolu s Tomášem Mrkvou budou zkušenou brankářskou dvojicí pro úvod kvalifikačních bojů. Trenéři avizovali, že nominaci doplní ještě o křídelníka a spojku, a tak do Plzně pozvali ještě Milana Škvařila a Marka Vanča.

Tým zahájí sraz v neděli 21. října, první zápas čeká české házenkáře již ve středu 24. října večer. Času na přípravu tak není mnoho. „Samozřejmě na nic jiného, než na intenzivní přípravu na zápas čas není. Musíme se připravit hlavně sami na sebe, po delší době, kdy jsme nebyli spolu, musíme maximálně využít čas, který máme. Kompletní se sejdeme až v pondělí, protože někteří hráči ještě v neděli hrají ve svých klubech a ve středu už hrajeme proti Finům. Potřebujeme si osvěžit naši hru jak v obraně, tak v útoku a přechod do něj. A samozřejmě se budeme připravovat na Finy takticky,“ přiblížil Filip rámcově program, který jeho svěřence v tréninku čeká.

Češi, šestý tým letošního EURA, jsou v zápase favoritem, trenéři ale finský výběr nepodceňují. „Finové na vrcholných akcích nestartovali, ale určitě to bude tým, který se bude snažit hrát rychlou házenou. Pravděpodobně budou hrát obranu nula šest a v týmu mají i několik kvalitních střelců,“ ví Filip.

V sobotu 27. října pak sehrají druhý z kvalifikačních zápasů – v Tuzle v Bosně a Hercegovině se utkají s domácí reprezentací. „Tým Bosny má ve svém středu řadu zkušených hráčů, kteří působí v kvalitních evropských klubech. V obraně hrají velmi agresivně a to může být hlavně v domácím prostředí jejich velká síla. Mají také kvalitní spojky a pivoty,“ poznamenal k druhému ze soupeřů Filip, hned ale upozornil, že se se svými svěřenci budou spolu s Danem Kubešem koncentrovat primárně na úvodní duel. „Prvotním úkolem je pro nás ale Finsko. Musíme zvládnout první krok. Pak budeme myslet na Bosnu,“ uzavřel Filip. 

Program českého týmu v kvalifikaci o EURO 2020:

  • 24.10.2018 18:00 Česká republika - Finsko
  • 27.10.2018 Bosna a Hercegovina - Česká republika
  • 10.-11.04.19 Česká republika - Bělorusko
  • 13.-14.04.19 Bělorusko - Česká republika
  • 12.-13.06.19 Finsko - Česká republika
  • 15.-16.06.19 Česká republika - Bosna a Herzegovina

Nominace pro kemp od 21. do 28. října a kvalifikační zápasy s Finskem a Bosnou a Hercegovinou:

Brankáři: Mrkva Tomáš (HBW Balingen-Weilstetten, GER), Galia Martin (Górnik Zabrze, POL)

Střední spojky: Babák Tomáš (Bergischer Handball Club, GER), Bečvář Roman (HC Elbflorenz 2006 e.V., GER), Zdráhala Ondřej (ORLEN Wisła Płock, POL)

Pravé spojky: Kašpárek Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), Mubenzem Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER)

Levé spojky: Horák Pavel (HC Meshkov Brest, BEL), Klíma Matěj (Dukla Praha), Solák Dominik (HCB Karviná), Škvařil Milan (HSC Suhr Aarau, SUI)

Pravá křídla: Číp Tomáš (Tatran Prešov, SVK), Jurka Miroslav (Saint-Raphael Var Handball, FRA)

Levá křídla: Hrstka Jakub (Tatran Prešov, SVK), Vančo Marek (Dessau Rosslauer HV 06, GER)

Pivoti: Šlachta Petr (Dabas VSE KC, HUN), Zeman Štěpán (HC ROBE Zubří), Petrovský Leoš (Bergischer HC, GER)

Náhradníci: Adamík Artur (Union Juri Leoben, AUT), Dokoupil Jiří (HC Zubří), Hanisch Libor (Dessau Rosslauer HV 06, GER), Jeníček Štěpán (Dukla Praha), Kotrč Milan (Bergischer HC, GER), Patzel Vojtěch (Dukla Praha), Poloz David (HSC Suhr Aarau, SUI), Schams Vít (TJ Sokol Nové Veselí), Šafránek Ondřej (Talent Plzeň), Užek Jan (HCB Karviná)

Zdroj: Tisková zpráva ČSH